گفته می شود تا سال ۱۷۰۰ بعد از میلاد کم و بیش همه دستاوردهای مهم بشر از ریاضیات گرفته تا دستگاه چاپ و قطب نما و مانند آن در دو قاره اسیا و اروپا (اوراسیا) به وجود آمده است و مردم این دو قاره به نسبت دیگر نقاط زمین مانند آمریکا و افریقا در اختراع و ارائه تکنولوژی های جدید بسیار پیشرو بوده اند. علت چه بوده است؟ یکی از صاحبنظران این برتری را در جغرافیا جستجو می کند و می گوید محیط و اقلیم اوراسیا به شکلی بوده که این برتری را پدید آورده است، او سه دلیل را ذکر می کند:

نخست، گیاهان بومی و محلی اوراسیا برای کشاورزی بسیار مناسب بودند، گندم و جو به سادگی در این مناطق به عمل می آمد و آنها ارزش تغذیه ای بالاتری در مقایسه با ذرت دارند که در قاره آمریکا بسیار یافت می شود، بی آبی و شرایط دشوار کشاورزی در آفریقا هم نیاز به گفتن ندارد.

 

دوم، تنوع گونه های جانوری در اوراسیا بسیار بیشتر از دیگر نقاط است، مردم این مناطق می توانستند با رام کردن گاو و اسب و الاغ از آنها برای بارکشی استفاده کنند و نگهداری گوسفند و مرغ و مانند آن هم برای نیازهای تغذیه ای برایشان بسیار ساده تر بود، مقایسه کنید با فیل و کرگدن و گورخر که بومی افریقا اند.

 

سوم، گستردگی قاره اوراسیا از شرق به غرب است، برخلاف امریکا و افریقا که از شمال به جنوب امتداد یافته اند. با حرکت از شمال به جنوب دما و شرایط اب و هوایی و محیطی بسیار تغییر می کند و همین گسترش تمدن در امریکا و افریقا را دشوار می کند؛ زیر کوچ نشینان این دو قاره در مهاجرت هایشان باید با شرایط متفاوتی از نظر تغذیه و خوراک روبه رو می شدند و ایجاد مازاد و خوراک بیشتر برای آنها ساده نبود.

 

در مقابل در اوراسیا وضعیت محیطی کم وبیش در بسیاری نقاط مشابه بود و آنها می توانستد از یک نوع قوت غالب استفاده کنند و در منطقه بزرگتری به کشت و پرورش آن بپردازند، همین باعث ایجاد مازاد خوراک و افزایش بیشتر جمعیت شد. همینطور تقسیم کار و تخصصی شدن کارها ساده تر و در مقیاس بزرگتری دنبال شد و می دانیم که رشد تمدن را مدیون همین تقسیم کار ایم .

 

خلاصه اینکه زاده اسیایی رو می گن جبر جغرافیایی!، جان کلام اینست که جبر جغرافیایی و زندگی در صحاری خاورمیانه از اول در سرنوشت ما موثر بوده است، نمی دانم می شود از شرش بدیهایش راحت شویم یا نه، والله اعلم

لینک مرجع

یک دیدگاه برای “در باب جغرافیای توسعه!”